Continental Trade Sp. z o. o.

Mikanit

Płyty mikanitowe do formowania na gorąco

Płyty mikowe do formowania na gorąco z szelakiem

Płyty (arkusze) mikowe do formowania na gorąco są wytwarzane z cieniutkich warstw naturalnej miki typu muskowit spojonych termoplastyczną żywicą (winylową, epoksydową lub szelakiem) z zastosowaniem odpowiedniej temperatury i ciśnienia.  Ilość żywicy to zazwyczaj od 18% do 22% zależnie od typu produktu. Większa zawartość żywicy ułatwia wzajemne przesuwanie się warstw miki podczas procesu formowania, szczególnie na krawędziach (zagięciach).

Arkusze zazwyczaj są sztywne w temperaturze pokojowej, ale miękną po podgrzaniu do temperatury od ok. 100 °C do 140 °C i wtedy mogą być formowanie praktycznie w dowolne kształty. Następnie, po utwardzeniu, arkusze uformowane w sztywną, dobrze spojoną strukturę utrzymują swój docelowy kształt nadany podczas formowania. 

Najbardziej popularne są arkusze spajane szelakiem, które charakteryzują się dobrą podatnością na formowanie i doskonałymi parametrami. Żywice epoksydowe i winylowe pozwalają uzyskać lepszą  wytrzymałość i trwałość; dlatego stosuje się je w trudnych warunkach mechanicznych.

Płyty wykorzystujące żywice winylowe pozostają elastyczne w temperaturze pokojowej i utwardzają się całkowicie w temperaturze ok. 180 °C, natomiast płyty wykorzystujące szelak są sztywne w temperaturze pokojowej i przed formowaniem muszą zostać podgrzane zanim utwardzą się całkowicie w temperaturze 150 °C tworząc sztywną i wytrzymałą konstrukcję.

Zastosowanie

Armatura izolacyjna (w cewkach, uzwojeniach, maszynach elektrycznych) o różnych kształtach, pierścienie usztywniające, V-ringi do komutatorów. 

Piękny, bursztynowy, kolor, przepuszczalność światła, ciekawa faktura oraz możliwość nadawania praktycznie dowolnego kształtu sprawiają, że płyty spajane szelakiem są wykorzystywane także w nietypowych zastosowaniach, np. w przy wyrobie żyrandoli, abażurów i elementów meblowych.

Oferta

Oferujemy arkusze mikowe do formowania na gorąco wytwarzane z bardzo elastycznych cieniutkich warstw miki naturalnej wysokiej jakości typu muskowit, nakładanych na siebie aż do uzyskania zakładanej grubości płyty. Jako żywicy spajającej używa się szelaku. Płyty wykorzystujące szelak są sztywne w temperaturze pokojowej i przed formowaniem muszą zostać podgrzane zanim utwardzą się całkowicie w temperaturze 150 °C tworząc sztywną i wytrzymałą konstrukcję

Dostępność

Standardowe arkusze mają wymiary

  • długość:              1000 mm
  • szerokość:          1000 mm
  • grubość:              od 0,1 do 1,0 mm

(istnieje możliwość wykonania płyt o innych wymiarach)

Pakowanie

Arkusze są pakowane w szczelne, solidne drewniane pudełka  chroniące je przed brudem, kurzem i wilgocią. Opakowanie zapewnia również bezpieczeństwo transportu i magazynowania.

Przechowywanie

10 miesięcy w temperaturze  <20  °C

Właściwości produktu

WłaściwośćMetoda testowaWartość
Tolerancja grubości IEC 60371-2 ± 0,15 mm
Zawartość miki IEC 60371-2 82 ±7 %
Zawartość żywicy IEC 60371-2 18 ±3 %
Napięcie przebicia IEC 60243-1 ≥ 18 kV/mm
Podatność  na zginanie - dobra

Dane prezentowane w niniejszym opracowaniu oparte są na najlepszej wiedzy. Continental Trade zastrzega sobie możliwość ich aktualizacji i wprowadzania zmian zgodnie z postępem wiedzy i techniki. Podane dane nie są jednak podstawą przyjęcia odpowiedzialności za poprawne funkcjonowanie, które jest uwarunkowane wieloma czynnikami, wymagającymi rozpoznania dla każdego indywidualnego przypadku.