Continental Trade Sp. z o. o.

Szkło

Wyroby szafirowe

Szafir to jeden z najtwardszych i najbardziej wytrzymałych materiałów, odporny na zarysowania, oferujący szeroki zakres transmisji od ultrafioletu do podczerwieni (250-5000 nm). Szafir jest w stanie wytrzymać ekstremalne warunki środowiskowe i zmiany temperatury. Oferujemy wyroby szafirowe o różnych kształtach, wymiarach, w niestandardowych sposobach wykończenia,  wykonanych przez wiodących światowych producentów. To zapewnia wysoką jakość produktów i stabilność ich parametrów.

Najważniejsze właściwości wyrobów szafirowych opisane są na stronie Wyroby szafirowe w rozdziale Nasza oferta/Szkło/Rodzaje materiałów

Dostępne są wyroby o różnych kształtach (od okrągłych po kwadratowe) i  wymiarach. Istnieje możliwość niestandardowego wykończenia. Możliwe jest polerowanie powierzchni i/lub nakładanie różnych powłok (np. powłoka przeciwodblaskowa). Produkty mogą być wykonane w trzech poziomach dokładności (patrz tabela poniżej.).

ParametrPoziom dokładności
StandardPrecisionUltra precision
Rozmiary średnice owali              od 10 do 300 mm
krawędzie prostokątów od 10 do 210 mm
Tolerancje rozmiaru1 ± 0,2 mm ± 0,10 mm ± 0,05 mm
Grubość1 od 1 do 40 mm
Tolerancje grubości1 ± 0,2 mm ± 0,10 mm ± 0,05 mm
Równoległość1 < 5' < 1' < 30"
Dokładność powierzchni (PV)1 5λ (546 nm) λ/2 (546 nm) λ/10 (546 nm)
Jakość powierzchni2
[scratch-dig] (zarysowania i wżery)
60 - 40 40 – 20 20 – 10
Chropowatość powierzchni (Rq) < 10 nm < 3 nm < 1 nm
Powłoka wykończenia zgodnie z wymogami klienta
Ilość zamawiana zgodnie z wymogami klienta, prosimy o kontakt
Czas dostawy zależnie od dostępności surowców
wg wymiarów geometrycznych
2 zgodnie z MIL-REF-13830B

Oferujemy wyroby szafirowe wykonane w jakości optycznej z uwzględnieniem cech niestandardowych, dotyczących wymiarów i kształtów (okrągłe, kwadratowe, i więcej, w zakresie średnic do 300 mm), rodzaju powierzchni i typu zastosowanego pokrycia, zależnie od wymagań aplikacji klienta. Nasi dostawcy posiadają ogromne doświadczenie w produkcji i obróbce wyrobów szafirowych, korzystają z najbardziej zaawansowanych urządzeń i najnowszych narzędzi i metod metrologii we wszystkich fazach produkcji i kontroli jakości, co gwarantuje wysoką jakość produktów i stabilność parametrów.

Okienko szafirowe

Co oznacza "scrach-dig" ?
Zasady określania jakości powierzchni.
Zasady określania jakości powierzchni.

Jakość powierzchni elementów optycznych jest określana poprzez niedoskonałości powierzchni, które mogą powstać podczas procesu ich produkcji lub obróbki. Powszechnie używaną miarą tej jakości jest opisywanie jej jednostkami "scratch-dig" [S-D] (pol. rysy-wżery) zgodnie z amerykańską normą wojskową  MIL-REF-13830B; General specification governing the manufacturing, assembly, and inspection of Optical Components for Fire Control Instruments

Te niedoskonałości są opisywane dwoma liczbami rozdzielonymi myślnikiem np. "20-10", "60-40", lub "80-50". Pierwsza liczba (w uproszczeniu) wskazuje największą dopuszczalną szerokość zarysowań (ang. scratch) mierzoną w mikronach. Druga liczba jest maksymalną średnicą wżeru (ang. dig) w setnych milimetra. Tak więc 60-40 oznacza, że dopuszczalna szerokość rys wynosi 60 mikronów, a dopuszczalna średnica wżerów wynosi 0,4 mm.

Scratch-DigJakośćZastosowanie
80-50 Bardzo niska Jakość dopuszczalna, łatwa do wyprodukowania.  
60-40 Niska Jakość handlowa, używana w prostych zastosowaniach optycznych i w technice laserowej niskiej mocy, w których niski koszt jest ważniejszy niż występujące rozproszenie światła.
40-20 Średnia Typowe zastosowania naukowo-badawcze. Aplikacje zobrazowania i laserowe małej i średniej mocy dopuszczające niewielkie rozpraszanie światła.
20-10 Wysoka Jakość wymagana w produkcji luster laserowych oraz precyzyjnej optyce laserów średniej i dużej mocy. Minimalne rozpraszanie światła.
10-5 Bardzo wysoka

Bardzo wysoka precyzja wykonania. Używana do najbardziej wymagających zastosowań, super dokładnych wyrobów optycznych oraz laserów dużej mocy.

Dane prezentowane w niniejszym opracowaniu oparte są na najlepszej wiedzy. Continental Trade zastrzega sobie możliwość ich aktualizacji i wprowadzania zmian zgodnie z postępem wiedzy i techniki. Podane dane nie są jednak podstawą przyjęcia odpowiedzialności za poprawne funkcjonowanie, które jest uwarunkowane wieloma czynnikami, wymagającymi rozpoznania dla każdego indywidualnego przypadku.