0
Mika
Praca ze szkłem
Armatura
Produkty specjalne
01 Mika
02 Praca ze szkłem
03 Armatura
04 Produkty specjalne
Blog
Pozostałe na blogu

Oświetlenie

23/12/2022
OCEŃ WPIS:
Twoja ocena
Dziękujemy za ocenę
średnia ocen: 0/5 - 0 głosów

Oświetlenie – ważny element armatury przemysłowej.

Oferowane przez nas wzierniki i wizjery są instalowane w ścianach zbiorników, kotłów, reaktorów, a także w rurociągach i instalacjach przemysłowych. Aby można było przez nie obserwować przebieg procesu technologicznego sugerujemy zainstalowanie dodatkowego oświetlenia, które rozświetli ciemności panujące zazwyczaj we wnętrzu zbiornika.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo produkty renomowanego producenta – Papenmeier-Lumiglas. Są one idealnie dopasowane do oferowanych przez nas wzierników i wizjerów przepływu. Często dostarczamy je w kompletach: wziernik i oprawa oświetleniowa. Możemy je także dostarczyć jako wyposażenie dodatkowe armatury. Wykaz oferowanych opraw oświetleniowych jest dostępny w naszym serwisie informacyjnym.  

Czym należy kierować się przy wyborze oprawy oświetleniowej dla konkretnego wziernika ?
Poniżej omówiono wpływ kluczowych czynników na wybór oświetlenia.

1. Bezpieczeństwo środowiska (Ex / non Ex)

Jeśli oświetlenie ma być instalowane w środowisku zagrożonym wybuchem (tzw. w środowisku EX) należy wybrać nakładki oświetleniowe posiadające dopuszczenie do pracy w takich warunkach. Oferowane przez nas oprawki mogą być stosowane w środowisku:  Gaz: Strefy 1 i 2, Pyły: Strefy 21 i 22 (zgodnie z dyrektywą 2014/34/EU) i posiadają certyfikaty (tzw. certyfikaty ATEX) wydane przez DEKRA EXAM GmbH Bochum.   

Należy jednak przypomnieć, że  w przypadku, gdy oprawa jest stosowana w obszarach zagrożonych wybuchem, musi być ona  podłączona do iskrobezpiecznego obwodu zasilania.

W naszym serwisie informacyjnym wszystkie oprawy oświetleniowe przeznaczone do pracy w środowisku wybuchowym zostały zebrane w osobnej zakładce.

2. Wymagania higieniczne

Bardzo często oferowane przez nas oprawy stosowane są w warunkach wymagających zachowania sterylności jak np. w przemyśle spożywczym lub farmaceutycznym. Oferujemy oświetlenie przeznaczone dla środowisk aseptycznych i sterylnych w biotechnologii, farmacji, przetwarzaniu żywności oraz przemyśle chemicznym.  Są to np. wykonane ze stali nierdzewnej oprawki USL 31, 33, 33-LED, 35, 35-LED.  

 

3. Materiał oprawy

Do produkcji opraw wykorzystuje się aluminium lub stal nierdzewną. Z aluminium wykonane są np. ASL 55-LED, 57-LED, USL 05-LED, 06, 07-LED a dla środowiska EX np. (ASL 55-LED, 57-LED; USL 05, 06, 07, 07-LED, 08) -Ex. Ze stali nierdzewnej np. ESL 25, 26, 27, 51-LED, 53-LED, 55-LED; USL 01, 03-LED, 05-LED, 13-LED, 15-LED, 16, a dla środowiska EX np. (ESL 25, 25-LED, 26, 27) -Ex. Ich opisy są w naszym serwisie informacyjnym.

 

4. Sposób mocowania

Rozmiar ma znaczenie – niektóre oprawy, mocowane na kołnierzu wziernika,  należy dobrać do wielkości DN wziernika. Np. wzierniki w kształcie półksiężyca (Lumistar, Lumistar-LED, SLM, ME, ME-LED). Niektóre oprawy są przystosowane do montowania na wziernikach przykręcanych zgodnych z DIN 11851 (tzw. wzierniki MV) stosowane często w mleczarstwie i w przemyśle spożywczym.  W obu przypadkach dobór właściwego rozmiaru ma kluczowe znaczenie.

Inne oprawy oświetleniowe montowane są na regulowanych wspornikach przegubowych przykręcanych do kołnierza wziernika (wymagane specjalne otwory w kołnierzu) lub poprzez specjalne adaptery montażowe.

Należy także rozważyć, czy oświetlenie wnętrza zbiornika/wizjera przepływu ma być zamontowane na tym wzierniku, który jest wykorzystywany do obserwacji wzrokowej ?  Lampa oświetleniowa może zasłaniać część pola obserwacji a odbicie światła od szyby wziernika może utrudniać obserwację. Z tego powodu często stosuje się dodatkowe wzierniki dedykowane wyłącznie instalacji oświetlenia. W wizjerach przepływu w tym samym celu stosuje się armaturę wielodrożną (np. typ 590 lub  595), gdzie dwa przeciwległe wzierniki służą do obserwacji a pozostałe do oświetlania lub instalacji aparatury pomiarowej.

5. Napięcie i natężenie prądu oraz temperatura otoczenia

Oprawy, zależnie od źródła światła i jego mocy, mogą być zasilane napięciem 230 V, 120 V, 24 V lub 12 V i pobierać moc nawet do 100 W (np. SLM 125). Jako źródło światła stosowane są żarówki halogenowe lub wysokowydajne diody LED. Diody LED charakteryzują się znacznie niższym poborem mocy niż oświetlenie halogenowe, ale oświetlenie LED wymaga, aby temperatura otoczenia nie przekraczała 40 °C !  Należy także pamiętać, że przy wyższych temperaturach otoczeniach należy stosować kable w izolacji odpornej na wysoką temperaturę. Oprawy oświetleniowe z żarówką halogenową mogą  pracować w temperaturze nie przekraczającej 80 °C.  Oprawy oświetleniowe mogą być wyposażone w wewnętrzny transformator lub może on być dostarczony jako wyposażenie dodatkowe.


6. Bezpieczeństwo użytkowania

Wszystkie oferowane przez nas oprawy oświetleniowe są bezpieczne w użytkowaniu, posiadają certyfikat CE, a niektóre (np. USL 13-UL, 33-UL) uzyskały certyfikat organizacji UL  (www.ul.com) badającej bezpieczeństwo użytkowania . Produkty zbadane przez UL (występujące na liście UL) charakteryzują się wysoką jakością i bezpieczeństwem użytkowania. Oprawy oświetleniowe USL 13-UL, 33-UL pozytywnie przeszły certyfikację w UL i są umieszczone na liście UL.

W wielu wypadkach instalacja typowych opraw oświetleniowych jest utrudniona lub wręcz niemożliwa. Dla takich przypadków zaprojektowano światłowodowe źródła światła typu Lumiflex (USL 07 ALF-Ex, USL 08 ALF-Ex, ESL55LED-ALF-Ex), które nie dość, że można zamontować w miejscach trudnodostępnych to jeszcze są dopuszczone do pracy w strefach zagrożonych wybuchem.
Część opraw oświetleniowych ma wbudowany przycisk pozwalający na chwilowe załączenie oświetlenia. Inne można wyposażyć w akcesoria dodatkowe takie jak zegar (timer) lub czujnik ruchu/wyłącznik zmierzchowy, pozwalające sterować włączaniem/wyłączaniem oświetlenia.

W naszym serwisie informacyjnym umieściliśmy informacje dotyczące źródeł światła dla wzierników okrągłych i prostokątnych dostępnych w ofercie handlowej. Dla każdej oprawy oświetleniowej przedstawiono jej najważniejsze właściwości  i przeznaczenie. Do pobrania są także karty techniczne poszczególnych opraw oświetleniowych oraz certyfikaty z nimi związane.  Bardzo chętnie pomożemy w dobraniu właściwej oprawy oświetleniowej dla Państwa instalacji.  Chętnie odpowiemy na każde zapytanie.

OCEŃ WPIS:
Twoja ocena
Dziękujemy za ocenę
średnia ocen: 0/5 - 0 głosów